Folia ochronna na samochód – czy jest skuteczna, dlaczego warto okleić swoje auto folią?

folia ochronna na samochód

Folia ochronna na samochód to gadżet, po który sięga coraz więcej kierowców. Ich zdaniem korzystanie z folii sprawia, że auto przez dłuższy czas wygląda świetnie, co ma korzystny wpływ na jego wartość rynkową.

Zalety oklejania auta folią

Folia ochronna na samochód może zwiększyć wartość rynkową pojazdu. Jej innowacyjna formuła zabezpiecza karoserię przed mniejszymi i większymi uszkodzeniami. Popularność folii znacznie wzrosła, gdy producentom samochodów z Unii Europejskiej nakazano korzystanie z lakierów wodnych (nazywanych także miękkimi). Dawniej stosowano lakiery twarde (chemoutwardzalne), które były wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, jednak korzystanie z nich na masową skalę stanowiło zagrożenie dla środowiska. Lakiery wodne są proekologiczne, jednak na pokrytej nimi karoserii stosunkowo szybko pojawiają się uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Osoby zastanawiające się nad pokryciem swojego pojazdu folią muszą zdawać sobie sprawę, że nawet krótka przejażdżka po mieście może skutkować powstaniem wielu mikrouszkodzeń lakieru. Uszkodzona, nieestetycznie wyglądająca karoseria sprawia, że nasze auto jest wyceniane znacznie niżej niż byśmy sobie tego życzyli (dodatkowo możemy mieć problemy z jego sprzedażą). Warstwa folii jest gruba, ale elastyczna i niewidoczna, dzięki czemu stanowi realną barierę ochronną. Bezbarwna folia nie ma wpływu na kolor karoserii.

Czy folia ochronna na samochód posiada jakieś wady?

Część osób wstrzymuje się z decyzją o pokryciu samochodu folią w obawie, że będzie to wyglądało mało atrakcyjnie. Jest to obawa nieuzasadniona, gdyż nowoczesna folia położona przez profesjonalistę jest całkowicie niedostrzegalna. Karoseria po jej aplikacji błyszczy się i wygląda na zadbaną. W zależności od potrzeb możemy okleić folią całe auto lub tylko jego część (na przykład przedni zderzak). Koszty takiego zabiegu są zróżnicowane i zależą między innymi od modelu samochodu i tego w jakim jest on stanie. Pamiętajmy, że za folię ochronną płaci się tylko raz na cały okres użytkowania danego samochodu. Z tej perspektywy wydatek wydaje się niewielki. Możemy potraktować go jako inwestycję w swoje auto.

Nie musimy także obawiać się, że folia uszkodzi lakier – jej innowacyjna formuła sprawia, że nie wnika ona w jego strukturę. Jeżeli uznamy, że folia jest nam już niepotrzebna, w dowolnym momencie możemy ją zdjąć. Położenie folii ochronnej należy zlecić profesjonalistom, gdyż potrafią oni położyć ją w taki sposób, żeby nie doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia lakieru.