Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?

Mimo że ludzie są coraz bardziej świadomi konieczności dbania o swoje zdrowie, nadal bardzo wielu z nich ma na uwadze wyłącznie zdrowie fizyczne. Gdy boli ząb, idzie się do stomatologa, gdy łamie się ręka, człowiek biegnie do ortopedy. Co jednak, kiedy coś złego dzieje się w naszej głowie?

Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa?

Dla wielu osób wizyta u psychologa świadczy o byciu chorym psychicznie. Nic bardziej mylnego. Wizyta u tego specjalisty nie musi oznaczać tego, że coś z nami nie tak. Psycholog może pomóc nam uporać się z dręczącą nas przeszłością, uporządkować pewne sprawy w głowie, a nawet dodać nam chęci do działania i motywacji do życia. Niekiedy do psychologa trafia się po burzliwym rozstaniu, utracie bliskiej osoby czy wówczas, kiedy nie można dogadać się z własnym szefem.

Relacje międzyludzkie są najcenniejsze i jednocześnie najtrudniejsze. To dlatego coraz większa liczba par zgłasza się na wizyty do psychologa. Wcale nie musi być to para małżeńska czy osoby będące w związku partnerskim. Na kozetce u psychologa lądują często matki z dorosłymi już córkami czy rodzeństwo. Najważniejsze jest to, aby dać sobie szansę na pomoc.

Jak wygląda spotkanie z psychologiem?

Część osób unika wizyty w gabinecie psychologicznym, ponieważ krępują oni się rozmawiania o swoich słabościach i problemach. Rzeczywiście, spotkania z psychologiem mogą rodzić pewnego rodzaju dyskomfort. Trzeba w końcu nieco odsłonić swoje myśli, odpowiadać na niekiedy mało przyjemne pytania. Pierwsza wizyta u psychologa jest jednak raczej zapoznawcza. Warto przed tymże spotkaniem ustalić sobie, co dokładnie chce się poruszyć. Można to nawet spisać, bo w nerwach całkiem łatwo jest jakąś kwestię pominąć. Oczywiście, psycholog na pewno poprowadzi rozmowę tak, aby pacjent czuł się swobodnie i mógł wyrażać swoje myśli, bez obawy przed jakąkolwiek oceną. Niekiedy osoba prowadząca konsultacje może zadać pacjentowi swego rodzaju zadanie domowe, na kolejne spotkanie. Psycholog daje swoim podopiecznym narzędzia, dzięki którym będą oni w stanie radzić sobie w niektórych sytuacjach. Pomaga również zrozumieć takie czy inne schematy zachowania. Bardzo dużo wzorców, w których się funkcjonuje, bierze się z wczesnego dzieciństwa. To dlatego psychologowie bardzo często pytają pacjentów o kontakty z rodzicami, o to jak przebiegało ich życie w młodości. Niektórych pacjentów to irytuje. Chcą rozwiązać problem, który mają tu i teraz, jednak znaczna część kłopotów ma swój początek w zamierzchłej przyszłości, a psycholog pomaga ją odkopać.