Decydując się na budowę domu, warto pomyśleć już wcześniej o odpowiednich systemach, które wpłyną na komfort użytkowania oraz mogą wspomóc przy ograniczeniu kosztów. Coraz bardziej popularne stają się rozwiązania związane na przykład z wykorzystaniem paneli słonecznych, które generują prąd. Do tego dochodzą również instalacje wentylacyjne i systemy rekuperacji.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to inaczej system odzyskiwania ciepła, przy pomocy rekuperatora. Zadaniem całego systemu jest wywiewanie zużytego powietrza, które zamienia się w ciepło, oraz nawiew powietrza świeżego. Ta wymiana gwarantuje odpowiednią jakość i komfort powietrza w domu, a przy okazji można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Według danych producentów, wykorzystując rekuperatory, można ograniczyć koszty nawet o 40%, ponieważ odzysk ciepła przy wymianie powietrza dochodzi nawet do 95%. Oczywiście w klimacie europejskim trudno całkowicie zrezygnować z ogrzewania, szczególnie w mroźnych miesiącach. Rekuperacja jest jednak świetnym uzupełnieniem tego systemu.
Zalety wentylacji mechanicznej
Jak już wspomniano wyżej, ogromną zaletą tego rozwiązania są oszczędności. Rekuperatory oraz cały system wentylacji mechanicznej można zamontować w nowo powstającym budynku, ale również w już istniejącym. Producenci zalecają jednak wybór systemu już na etapie projektowania.
Wpłynie to na oszczędności związane z dodatkową budową odpowiednich kanałów wentylacji oraz montażem instalacji. Do instalacji potrzebny będzie również komin wentylacyjny oraz zakup odpowiednich okien wyposażonych w mikrowentylację.
W krajach skandynawskich tego typu rozwiązania były już stosowane 20 lat temu. Obecnie większość budowanych nowych domów, wykorzystuje rekuperatory w instalacji wentylacyjnej.
Czy to jest klimatyzacja?
System wentylacji mechanicznej nie jest inną nazwą klimatyzacji. Rekuperatory nie zastąpią ani centralnego ogrzewania, ani tym bardziej klimatyzacji. System ten odpowiada za odpowiednią wentylację w budynku i wymianę powietrza.
Dodając do tego rozwiązania klimatyzację w budynku, inwestor podnosi komfort i jakość powietrza. Przy pomocy rekuperacji i z zastosowaniem odpowiednich urządzeń wspomagających można ochłodzić powietrze. Ważne tu jest również ograniczenie dostępu promieni słonecznych do pomieszczeń i wentylacja pokoi o wyznaczonych porach.
Mimo wszystko warto również pomyśleć o instalacji klimatyzacji, którą system wentylacji będzie wspierał w działaniu, nie obciążając dodatkowo budżetu domowego.