Co zrobić z samochodem po gradobiciu?

wyciąganie-wgnieceń

Gradobicie to dla wielu kierowców prawdziwa klęska, zwłaszcza jeśli jest ono bardzo intensywne. Koszty naprawy auta po tego typu szkodzie bywają bardzo wysokie, dlatego większość kierowców ignoruje uszkodzenia – oczywiście jeśli samochód nadaje się do dalszej jazdy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uszkodzenia, które spowodował grad to kwestia nie tylko estetyki. Mogą one sprowokować rozwój korozji, która przeniesie się na inne części nadwozia samochodu.

Jak wyglądają uszkodzenia w samochodzie po gradobiciu?

Gradobicia spotykane są bardzo często wiosną i latem, kiedy szaleją intensywne burze. Mocne opady gradu mogą nie tylko stłuc szyby pojazdu, ale także poważnie uszkodzić jego karoserię. Narażone na ich powstawanie są zwłaszcza te pojazdy, które są zaparkowane na świeżym powietrzu. Dlatego te osoby, które mają taką możliwość, powinny parkować pojazd w garażu bądź też pod dachem.

Intensywne opady gradu mogą być przyczyną wgnieceń w karoserii, popękanego lakieru, potłuczonych szyb, uszkodzonych świateł i lusterek. Na szczęście niektóre warsztaty samochodowe mają w swojej ofercie wyciąganie wgnieceń, co pozwoli przywrócić auto do stanu używalności.

Jak powinna wyglądać naprawa wgnieceń po gradobiciu?

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na pozbycie się wgnieceń z karoserii po gradobiciu było szpachlowanie i lakierowanie uszkodzonych obszarów nadwozia. Przy wykorzystaniu tej metody bardzo ważne było, by dobrać odpowiedni wybór lakieru. W przeciwnym razie efekt końcowy prac był mało estetyczny. Osoby, które naprawiają karoserię w ten sposób, muszą liczyć się z tym, że auto znacznie straci na wartości, co może mieć znaczenie przy chęci jego sprzedaży.

Na szczęście, coraz większa liczba warsztatów samochodowych oferuje swoim klientom wyciąganie wgnieceń. Jest to metoda, która nie wymaga szpachlowania i lakierowania blachy. Wyciąganie wgnieceń polega na usuwaniu odkształceń przy pomocy specjalnej dźwigni bądź też kleju. Można ją stosować jedynie wtedy, kiedy lakier nie uległ pęknięciom.

Jeśli uszkodzeniu uległy szyby pojazdu, należy je wymienić. Jeśli nie zostały one całkowicie stłuczone, a jedynie pojawiły się na nich niewielkie odpryski, można udać się do wyspecjalizowanego warsztatu w celu ich naprawy. Ten proces trwa jedynie kilkadziesiąt minut, a szyba wygląda jak nowa.

Podsumowując, opady gradu z roku na rok stają się coraz bardziej intensywne i coraz częściej są przyczyną poważnych uszkodzeń aut. Dlatego każdy kierowca powinien zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia OC, które pomoże pokryć koszty naprawy auta w takim przypadku.